Oto Pasta & Cila Uygulamaları

Pasta cila işlemi, araçlarınızın çok daha yeni ve pak görünmesini sağlıyor. Ayrıca araba cilası ile aracın boyasının ömrünü uzatmak mümkündür.

Otomobil pasta cila işlemi ile aracınızın çiziklerini gözle görülmeyen hale getirerek daha yeni ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Güvenilir oto pasta cila işlemi için Erişen Oto Yıkama uzmanlarına güvenebilirsiniz.

Pasta cila nedir?

Aracın performansı ve aracın uzun ömürlü olması araç sahipleri için çok önemlidir. Ancak birçok araç sahibi için aracın görünümü çok önemlidir. Araç görünümü de kaporta ve boya ile yakından ilişkilidir. Boya ise zamanla çizikler, lekeler şeklinde sorunlarla ilk günkü parlaklığını kaybediyor. Peki, araçların boyası nasıl iyi korunur?

Aracınızın boyasını korumak için bu durumlarda dikkatli olabilirsiniz. Örneğin sıcak yaz günleri aracınızı doğrudan güneş altında bırakmayın. 

Dolu, yağmur ve kar gibi doğal afetlere karşı hava durumunu takip edin ve böyle durumlarda aracınızı kapalı bir yere park edin. Bunlardan farklı olarak aracın boyasını korumak üzere yapılacak bakımlar ile aracınızın görünümünü canlı ve yeni hale getirmek mümkün. Bu amaçla aracınızın muayene zamanlarında uzmanlığına güvenebileceğiniz noktalarda pasta cila yaptırabilirsiniz.

Pasta cila işlemlerinde aslında pasta ayrı ve cila ayrı bir işlemdir. Bu iki işlem, birbirini tamamlıyor. Pasta işlemi ile boya üzerinde bir inceltme yani zımparalama yapılmaktadır. Bu inceltme veya zımparalama ile boya üzerindeki ince çizikler giderilir. Özellikle sürüş esnasında yoldan sıçrayan taşların neden olduğu çiziklerde çok etkilidir. Öncelikle boyanın üstüne cila yapılır. Cila da daha parlak bir görünüm ve kaynaştırma sağlamaktadır. Cila, hem parlaklık sağlamak hem de koruma sağlamak üzere uygulanır.

Pasta cila uygulaması nasıl yapılır?

Pasta cila uygulaması iyi mi yapılır sorusuna daha detaylı yanıt vermek gerekirse;  adım adım şu şekilde ilerlemektedir:

İnce çizikler tespit edilir.
Araç, rüzgâr, toz şeklinde dış etkenlerden etkilenmeyecek bir alana alınır.  
Araç çok detaylı bir halde temizlenir ve kurulanır. 
Tercih edilen pasta malzemesi, bazı araç ve gereçlerle yüzeye parça parça uygulanır.

Parça parça uygulanan pasta malzemesi, polisaj makinesi ile yüzeye tamamen yedirilmektedir. Burada araç boyasında benzeşik bir incelme sağlanır. İncelmenin benzeşik şu demek oluyor ki eşit dağılacak şekilde uygulanabilmesi çok önemlidir. Bunun için de ustalık ve doğru malzeme gerekmektedir.

Pasta uygulamasından sonra araç yüzeyi yeniden temizlenir. Kuru ve temiz olan yüzeye cila uygulaması yapılır. Cilanın kuruması beklenir.

Pasta cila uygulaması çok kolay görünen bir iş olsa da ustalık ve gerekli ekipman yoksa araca zarar verebilir.

Pasta cila kaç yılda bir yapılır?

Araç sahiplerinin cevabını en fazla merak etmiş olduğu sorulardan biri de pasta cila kaç yılda bir yapılır sorusu oluyor. Burada pasta ve cila işlemlerinin iki farklı uygulama olduğunun altının çizilmesi gerekmektedir. Çünkü pasta, bir boya inceltme işlemi cila ise parlatma işlemidir. Pasta uygulamasını çok sık yaptırmak, aracın boyasını kaldırarak boyaya zarar vermektedir. İncelen boya da kaportanın zarar görmesine neden olur. Pastanın boya inceltme sebebiyle çok sık yapılması önerilmez. Yılda bir defa araç pasta uygulaması yapılabilir. Bundan fazlası önerilmez. Cila ise bir parlatma işlemidir. Boya üzerinde daha parlak bir görünüm oluşturur ve boyayı dış etkenlerden koruyan bir katman sağlar. Cila işlemini üç ayda bir yaptırabilirsiniz.

Pasta cilanın amacı nedir?

Pasta cila uygulamasının amacı, aracın görünümünü daha iyi göstermek ve boyayı korumaktır. Burada yapılan işlem, araç dışı çizik giderme için etkilidir. Oto dışı çizik yok etme için uygulanan pasta cila ile aracın boyası korunabilir. Ayrıca oto parlaklık sağlama amacı ile de pasta ve cila beraber uygulanabilir.

Pasta cila fiyatları

Pasta cila fiyatları, farklılık gösterebilir.  Pasta cila fiyatları için söz konusu olan değişikliğin ana nedeni, hizmet sağlayıcıların kullanılan malzemede sunmuş olduğu farklılıklardır. Kaliteli pasta cila işlemi için Erişen Oto Yıkama firmamıza güvenebilirsiniz. Erişen Oto Yıkama rehberliğinde hem fiyatları araştırabilir aynı zamanda güvenle aracınızın boyasını korumak üzere ilerleyebilirsiniz.